بچه نفتون
مطالب انتقادی با چاشنی طنز
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: حبیب اله بهرامی - ۱۳۸٦/٥/٢٦

 

"مرید میرقاید" شاعرو منتقد مسجدسلیمانی درگذشت

"مرید میرقاید" شاعرو منتقد مسجدسلیمانی روز جمعه در شهرستان اراک و در سن ۵۹ سالگی دارفانی را وداع گفت.

"میرقاید" ، در طول دوران شاعری خود  ، دو مجموعه شعر با نام های " پرنوشته ها " و " چکیلا " و مجموعه بیت و غزل به گویش بختیاری » را تقدیم جامعه ی شعر و ادبیات و دوستداران اش کرد.

آیین تشییع و خاکسپاری زنده یاد "میرقاید" روز شنبه 26/05/86 درشهرستان مسجدسلیمان در حضور هنرمندان ، شاعران ، نویسندگان و مشتاقان اش برگزار می شود.

 

میرقاید همچنین مدتی بود که کتابی درباره تاریخ و فرهنگ بختیاری را در دست نگارش داشت .

 وی برای نخستین بار ظرفیت استفاده از قالب های شعر نو را وارد شعر فولکلور بختیاری کرد.

درگذشت این شاعر و منتقد گران قدر را به تمامی شاعران ، منتقدان و نویسندگان کشور به ویژه خانواده ی محترم مرحوم تسلیت می گویم.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - ۱۳۸٦/٥/٢٤

 

از چند نقطه تا ساقی!

مطبوعات و سایت های خبری تهرانی نوشتند:" هرزه گري هاي "ساقي قهرمان" چگونه شرق را به تعطيلي كشاند؟

پس از آنكه روزنامه "شرق" به دليل يك گفت وگوي ظاهراً فرهنگي، ديدگاه هاي ریيس سازمان همجنس گرايان ايران را منتشر كرد، هيات نظارت بر مطبوعات دستور توقيف موقت اين روزنامه را صادر كرد. "

از سوی دیگر مطبوعات و سایت های خبری اهوازی نیز نوشتند: " مطالب موهن يك نشريه محلي در استان خوزستان كه بدترين اتهامات را به ايرانيان باستان وارد كرده، با سكوت ابهام‌آميز مسوولان فرهنگي روبه‌رو شده است.

يكي از نشريات محلي استان خوزستان، با چاپ مطلبي به اصطلاح فرهنگي درباره تاريخ ايران، بدترين اتهامات را به ايرانيان باستان وارد كرده است كه گرچه برخي نشريات محلي خورستان واكنش‌هايي نشان داده‌اند؛ اما تاكنون با واكنش مسوولي روبه‌رو نشده است.

مشخص نيست هيأت نظارت بر مطبوعات و وزارت ارشادي كه در بسيار مواقع به خاطر يك عكس و سوژه سياسي در يك نشريه حكم به توقيف آن مي‌داده، چگونه در مقابل تركتازي‌ گستاخانه ضدملي و ضدايراني كساني كه خود را پشت قوم‌گرايي پنهان مي‌كنند، آيا تذكري به چنين نشريه‌اي داده است؟"

این در حالی است که گفته می شود برای نویسنده ی این مطالب موهن ، مراسم تجلیلی نیزاز طرف برخی هوادارانش يرگزار شده است!!

قضاوت این دو مطلب با خوانندگان گران قدر. انگاری فقط در تهران کی به کی نیست.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - ۱۳۸٦/٥/۱٩

 

عيد مبعث

مبارک

 

نویسنده: حبیب اله بهرامی - ۱۳۸٦/٥/۱٧

 

۱۷ مرداد ماه

روز خبرنگار

بر خبرنگاران و روزنامه نگاران تلاشگر و صادق

 مبارک باد

 

نویسنده: حبیب اله بهرامی - ۱۳۸٦/٥/۱٢

 

 
نويسندگانی كه اثر آنها موفق به اخذ مجوز نمی‌شود ، تاثيرگذار نيستند

يك شاعر و روزنامه‌نگار معتقد است كتاب‌هايي كه موفق به اخذ مجوز نمي‌شوند يا خود مشكل دارند يا نويسندگانشان تاثيرگذار نيستند.

حبيب‌الله بهرامي در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا) در خوزستان اظهار كرد: اين افراد در سطح اول ادبيات ايران نيستند و روشنفكرانی‌‌اند با ايده‌هاي خاص و نبود آنها پيامدي ندارد و خللي به ادبيات مملكت وارد نمی‌كند واصولن ادبيات متکی به شخص خاصی نيست

وي تصريح كرد: چنين نويسندگاني فقط نام بلندي دارند و اين نام را در زمان خاص و با استفاده از امكاناتی به دست آورده‌اند. اين نويسندگان دغدغه كشور و مردم را ندارند و نويسندگان مردمي نيستند.

بهرامي خاطرنشان كرد: كتاب‌هاي اين نويسندگان در صورت انتشار بيش از 3000 نسخه نمي‌فروشند و اين نشان مي‌دهد كه چنين نويسندگانی نتوانسته‌اند مردم تشنه ادبيات و كتابخوان را جذب كنند و كتاب‌هاي آنها به ذائقه مردم نيز خوش نمي‌آيد.

وي در عين حال با بيان اين كه در مميزي كتاب مشكل وجود دارد، گفت: اينكه كتاب‌ها به سختي مجوز نشر مي‌گيرند به دليل تعداد كم نويسنده‌ها و منتقدان خبره وزارت ارشاد هست. به همين دليل، به كتاب‌ها دير مجوز داده مي‌شود.

اين شاعر و روزنامه‌نگار يادآوری كرد: در زمان دولت قبلي گرفتن مجوز کمی راحت‌تر بود و سختگيری چنداني در ارتباط با سوژه كتاب‌ها نمي‌شد ، اما در حال حاضر حساسيت روي سوژه‌ها بيشتر است.

نویسنده: حبیب اله بهرامی - ۱۳۸٦/٥/٩

 

این روز تحمیلی!

 

1- دلمان خوش است که روزی داریم به نام " خبرنگار " ! یک سال آزگار منتظر می مانیم تا مسوولان خیلی خدمتگزار در آیین های ویژه این روز حضور یابند و ما را پند و نصیحت کنند که خبرنگار یا کلن روزنامه نگار باید این جور باشد و آن جور نباشد و چه کنند و چه نکنند و از این جور چیزها و چند نقطه ها!

اما وقتی که خبرنگار جماعت - که به عقیده ی عده ای ، خبرچین و قلمچی و قلم به مزد وچند نقطه هستند – در ارتباط با عملکرد مسوولان ، نازک تر از گل بر قلم آورد و یا بر زبان براند ، باید راه مراکزانتظامی و قضایی را یاد بگیرد! تا در یابد که آزادی بعد از بیان یعنی چه!

 

زنده باد آگهی !!

 

2- چه قدر این خبرنگاران با همدیگر تعامل و همفکری و همکاری و همراهی وهمدلی و همشهری و اطلاعات و کیهان و بهاز سبز، ببخشید ، صمیمی هستند؟!

آدم می ماند مات و مبهوت ! که این همه صفا و صمیمیت و عشق و دوستی از کجا ناشی می شود.

کافی ست خبرنگاری از یکی دوتا مسوول انتقاد کند ، ناگهان چند نفری که به حمایت از مقام مسوول بر می خیزند و چنان از او تعریف و تمجید می کنند که شخص منتقد فکر می کند ، اشکال از فکر و اندیشه ی اوست که دست به انتقاد زده است! این در حالی ست که خود و نشریه اش نیز برای همیشه از خدمات آگهی جناب مسوول و دستگاه مسوولیتش محروم خواهند شد.

با این حساب ، به نظر من ، آدم مگرحالش خوب نباشد که دست به کاری بزند که باعث قطع خدمات آگهی اش شود!

بگذار دیگران هر چه می خواهند بگویند!! شما هم حرف مرا تکرار کنید : زنده باد آگهی و گزارش ویژه ! و درود بر همه ی مسوولان استانی از خدمتگزار گرفته تا چند نقطه! کی به کیه!

داغم سی چند نقطه ها!

 

3- روزخبرنگار دارد فرا می رسد و ما هم انگاری یادمان افتاده است که خانه ای داریم به نام مطبوعات!

راستی این خانه ای ها که دربرگزاری مجامع عمومی و انتخابات هیات مدیره و بازرسان ، بازارشان گرم و پر جنب و جوش و عده ی کارکنان نشریاتشان یک مرتبه چند برابر می شود! همچنان بگیرند لالا کنند که این بار " کورش" از خواب بیدار شده است و نیازی نیست که آنان به خاطر کورش بیداری بکشند و استراحت مستراحتی نکنند!!

حتمن که می دانید چه کسانی" کورش " را بیدار کرده اند؟

آنانی که ایرانی نیستند و با دست درازی به دروغ پردازی های برخی افراد ضد ایرانی ، می خواهند ضمن هتک حرمت ایرانیان ، تمدن و فرهنگ ایرانی و ایرانیت را خدشه دار کنند! در حالی که کور خوانده اند. این بادهای پیچ در پیچ به جز آزار و اذیت خود ، تاثیری در اقیانوس همیشه سبز ایرانی نخواهد داشت. کورش را هم اگر بیدار کرده اند ، از داغی ست که بر سینه هایشان به یادگار مانده است! داغی که آن ها را می سوزاند و حالا حالا ها خواهند سوزاند! ای داغم سی چند نقطه ها!

 

جشنواره یا سوگواره؟!

 

4- راستی این جشنواره مطبوعات استانی - که مسوولان ذیربط  چند بار قول و وعده ی برگزاری آن را دادند ، چه طور شد و کجا رفت؟!

البته با جشنواره ی ایران زمین اشتباهی گرفته نشود. چرا که هر گردی گردو نیست!!

راستی ، این 300 هزار تومان هایی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار بود به همه ی خبرنگاران مجرب و خوش سابقه استان ها به جای لپ تاپ تقدیم کند و مسوولان این جایی هم اسامی 14 – 15 نفر را یادداشت کردند چه طور شد؟!

چه قدر این خانه ی مطبوعات ما با دستگاه های فرهنگی و هنری ما  در استان هماهنگ هستند!! یا بالعکس! آن هم در سال اتحاد ملی و انسجام اسلامی.

یکی نیست برای این خانه ای ها اسپند ، ذغال یا چوب تری بسوزاند و دود کند!

 راستی اگرچیزی دود کردید ، به فکر چشم های دیگران هم باشید! نگویید که کی به کیه! هرچند که خودم می گویم کی به کیه!

 

حبیب اله بهرامی
هم نویسنده ام و شاعر و هم روزنامه نگار (دبیر شورای نویسندگان روزنامه های توسعه جنوب و قلم امروز و هفته نامه آستانه پارس در خوزستان) و هم مسوول روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان. به کار روزنامه نگاری و ترویج فرهنگ تعاون عشق می ورزم . این وب به هیچ دستگاه دولتی ، تعاونی و خصوصی و نیز گروه و حزبی وابسته نیست. مطالب و توضیحاتی که در این وب نوشته می شود نظر شخصی این جانب است و لاغیر . این هم تلفن همراه برای ارایه ی پیشنهاد ها و نظرهای شما عزیزان تعاونگر و غیره 09166152178
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :