بچه نفتون
مطالب انتقادی با چاشنی طنز
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: حبیب اله بهرامی - ۱۳۸۸/٩/٢۳

ادبیات کشور رو به انزوا و فراموشی رفته است

حبیب اله بهرامی - شاعر ، روزنامه نگار و تعاونگریک شاعر گفت: استان خوزستان جایگاهی در ادبیات کشور ندارد؛ نه این که در کل جایگاهی ندارد بلکه جایگاهی برای این استان قایل نشده و نیستند.

حبیب‌اله بهرامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان اظهار کرد: جایگاه ادبیات استان را می‌توان از چند منظر مورد بررسی قرار داد؛ از این نظر که عده‌ای شاعر و نویسنده‌ توانمند و حرفه‌ای پرورانده و به جامعه‌ خودمان و حتی جهان ادبیات تقدیم کرده است. بر اهالی ادب پوشیده نیست اما اینان در کجای قله‌های ادبیات ا یران و جهان ایستاده‌اند؟

وی تصریح کرد: عده‌ زیادی شاعر و نویسنده مجرب و خلاق در استان داریم که برخی از آن‌ها به دیگر شهرهای کشور و حتی خارج از کشور کوچ کرده‌اند اما مگر جایگاه استان را با این تعداد نویسنده و شاعر می‌سنجند؟ تلاش‌گرانی که جوایز بیش‌تر جشنواره‌ها و مسابقه‌های شعر و داستان را از آن خود می‌کنند تاثیری در ارتقای جایگاه استان مان در کشور دارند؟ به نظر من کشور یعنی تهران. تهران هم یعنی چند سر و گردن سرتراز تمام استان‌ها!

این روزنامه نگار افزود: نه این که تهران در زمینه ادبیات و نیز نویسندگان و شاعران طراز اول در کشور حرف نخست را می‌زند که از امکان‌ها، اعتبارها، توجه‌ها و حمایت‌ها لبریز است و شاعران و نویسندگانش نیز به راحتی می‌توانند از ارتفاع ادبیات خود را بالا بکشند. حتی آنانی که حرف‌هایی هم برای گفتن نداشته باشند با حمایت زر و زور خود را به جامعه‌ ادبیات تحمیل کرده‌اند! در حالی که استا‌ن‌ها از داشتن امکان‌ها، اعتبارها و حمایت‌های خاص و حتی عام محروم‌اند و اگر چیزی هم باشد، دردی را دوا نمی‌کند چرا که قطره‌ای است در میان خیل تشنه لبان.

بهرامی در ادامه به هفته فرهنگ شیراز در اهواز که اواخر اردیبهشت ماه 88 برگزار شد، اشاره کرد و گفت: چندی پیش هنرمندان و ادیبان شیراز آمدند اما وقتی که نوبت هنرمندان خوزستانی رسید تا یک هفته‌ای را مهمان شیرازی‌ها باشند قول و قرارها فراموش شد! این یک مورد از حق‌خوری‌ها و بی‌توجهی‌ها به استان و هنرمندان ما. از این موارد فراوان است؛ به ویژه در پایتخت. چه کسی پیگیری می‌کند؟

او با اظهار این نکته که ادبیات نه تنها در استان که در کل کشور به انزوا و فراموشی رفته است، ادامه داد: چیزی به نام مانا و ماندگاری نه تنها در ادبیات استان که در کل کشور ندیده و نمی‌بینم که ماندگار شده یا بخواهد ماندگار شود. اگر تعدادی کتاب چند بار یا حتی 40 تا 50 بار تجدید چاپ می‌شوند دلیل بر ماندگاری‌شان نیست که دلایل دیگری دارد.

وی بیان کرد: البته آثار برجسته‌ای در استان داشته و داریم اما به مرز ماندگاری نرسیده‌اند. تنها ماندگاران ادبی ما دیوان‌های شاعران کهن همچون فردوسی، حافظ، سعدی، مولوی، شمس تبریزی و ... هستند. ما داریم در جا می‌زنیم و حتی عقب‌گرد کرده‌ایم اما فکر می‌کنیم که داریم رو به جلو می‌رویم و آثاری ماندگار آفریده‌ایم یا در حال آفرینش هستیم!

بهرامی متذکر شد: باید از این فکرهای خام بیرون بیاییم و همان گونه که سهراب سپهری گفت چشم‌ها را شست‌وشو دهیم و جور دیگر نگاه کنیم؛ به خصوص مسؤولان فرهنگی و هنری کشور و استان‌ها. آیا این نگاه خالص و گرمی‌بخش همه‌گیر می‌شود؟

نویسنده: حبیب اله بهرامی - ۱۳۸۸/٩/٢٢

دین کشور به خوزستان کی ادا می شود ؟

خوزستان، سرزمین حماسه و ایثار است . سرزمین عشق و فداکاری . سرزمین طلای سیاه . طلایی که تنها سیاهی اش برای خوزستانی ها مانده و می ماند . تعجبی هم نداشته و ندارد و حتا نخواهد داشت ؛ که کار ما ، دیگر از تعجب گذشته است !

کافی است نیم نگاهی به شهرهای زرخیز که اینک خالی از زر شده اند و تنها نام شهر را یدک می کشند ، بیندازید .

شهرهایی چون : مسجدسلیمان ، هفتکل ، نفت سفید ، آغاجاری و ... که مانند انارهایی در مشتان بسته از نفس افتاده اند و رونق سابق را نیز ندارند . شهرهایی روستایی که مردمان اش دلخوشی ای ندارند و به سختی روزگار می گذرانند و از  زندگی نیز تنها نام اش را شنیده اند !  که ما ، خواسته یا ناخواسته ، این چنین خواسته ایم !

البته ، شهرهای آبادان ، خرمشهر ، ماهشهر و بندرامام و برخی دیگر از شهرها را نیز می توان به لیست این مناطق زرخیز اما محروم و فقیر اضافه کرد .

درباره ی فداکاری ها و ایثارگری های خوزستانی ها و نیز مظلومیت این استان  ، محمدعلی نورایی یکی از سرداران دفاع مقدس می گوید : "حضرت امام (ره) فرمودند : (خوزستان دین خودش را به اسلام ادا کرد) اما متاسفانه مملکت دین خودش را به خوزستان ادا نکرد و هنوز مردم اینجا با خانه‌ها و کوچه‌های ویران‌شده و مشکلات زیادی مواجه هستند و حتی از آب آشامیدنی مناسب نیز بی بهره اند . "

همچنین ، نماینده مردم ماهشهر، هندیجان و امیدیه در مجلس می گوید : 90 درصد مدیران صنایع پتروشیمی منطقه غیر‌بومی هستند.

خلیل حیات‌مقدم در گفتگو با خبرنگار فارس در ماهشهر با تاکید بر بومی گرایی اظهار می دارد : "با وجود این که 27 شرکت پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر مشغول به فعالیت است ، چرا از نیروهای خلاق و توانمند بومی منطقه استفاده نمی شود و از مدیران غیر بومی استفاده می‌شود . در حالی که دستور و تأکید رییس جمهور به کارگیری نیروهای بومی در صنایع منطقه است ، اما به خوبی به این مساله توجهی نشده و اکثر افراد جویای کار ، قادر به اشتغال در صنایع پتروشیمی نشده‌اند . این در حالی است که هر روز شاهد اخراج نیروهای بومی و ورود افراد غیر بومی به صنایع منطقه هستیم !"

وی می افزاید: " با وجود صنایع موجود در منطقه اما در هر خانه‌ای بیش از چهار فرد بیکار وجود دارد از این رو ماهشهر و بندر امام تبدیل به فقیرترین مناطق کشور شده‌اند که این مساله با سند و مدرک و آمار موجود قابل اثبات است."

و ما می گوییم : استان خوزستان روی طلای سیاه یا گنج نشسته است ، اما مردم اش نسبت به دیگر استان ها محروم تر و آسیب پذیرترند .

کافی است به تعداد بی کاران و نیز نرخ بی کاری استان نگاهی بیندازیم . کافی است آمار آسیب های اجتماعی ، ناهنجاری ها ، ناامنی ها و آمار سرقت ها و کشفیات به دست آمده  را از نظر بگذرانیم . پنجم آبان و شب هنگام از جلوی تالار آفتاب اهواز ، تعداد سه خودرو به سرقت می رود و صبح روز بعد ، این خودروها پیدا می شوند . در حالی که توسط سارقان ، از وسایل ضروری و گران قیمت خالی شده اند .

با کمی آسیب شناسی و بررسی سطحی وضعیت ناامنی و سرقت در اهواز و دیگر شهرستان های استان در می یابیم که ریشه های آن از معضل بی کاری تغذیه می کند .

معضلی که سال های سال است در این استان قد رویانده و تاکنون اقدام اساسی و چندانی برای خشکاندن آن نشده است . بخصوص در دو سال گذشته که با سیاست های انقباضی بانک مرکزی ، جلوی ارایه تسهیلات بانکی به کارآفرینان و صاحبان طرح ها گرفته شده بود !

از سوی دیگر ، افزایش نیروهای انتظامی و به کارگیری و تجهیز امکانات باز دارنده اگر چه مفید به فایده است ، اما بهتر آن است که طرح ها و برنامه های اشتغال زای خود را تدوین کنیم و با دادن امتیازهای ویژه ، تسهیلات قابل قبولی برای جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای ایجاد اشتغال و کاهش آمار بی کاری اختصاص دهیم . تسهیلاتی که سهل الوصول باشد و زمینه های اشتیاق و سرمایه گذاری کارآفرینان و سرمایه گذاران را برای سرمایه گذاری در استان فراهم کند . نه این که سنگ های بزرگ بر سر راه شان انداخته شود که فراررا بر قرار  ترجیح دهند و در نتیجه عطای کار در استان را به لقایش ببخشند !

در خصوص زرخیز بودن استان و محرومیت مردم ، امام جمعه محترم اهواز در دیدار دست اندرکاران بنیاد توسعه کارآفرینی و تعاون خوزستان با ایشان اظهار می دارد :" استان زرخیز خوزستان با برخورداری از یک چهارم صنایع کشور و داشتن زمین های مرغوب زراعی ، نخیلات ، رودخانه های جاری ، سد و نیروگاه ، نفت و گاز ، پتروشیمی و بنادر و درآمدهای نفتی ، نباید فقیر و بیکار داشته باشد . آمار بی کاران در اهواز خیلی وحشتناک است ... "

روی سخنم با مسوولان محترم کشور است . مسوولانی که در مدیریت کشور و حتا جهان حرف های زیادی برای گفتن دارند . اما صحبت از توسعه و آبادانی خوزستان و ایجاد اشتغال و رفاه مردم که می شود ، تنها شعارها و وعده ها سبز می شود !

 آقایان مسوول ! شما را به خداوند و به جان هر کسی که دوست دارید  قسم تان می دهم که برای مدیریت بهینه ی استان خوزستان هم  طرح و برنامه ای اصولی و درست و حسابی تدوین کنید و به مرحله ی اجرا بگذارید تا از این فضای وحشتناک و ... که بر سطح استان حاکم شده است ، بیرون بیاییم و دل به دریای آرامش بسپاریم و شما را نیز دعا کنیم .

 

نویسنده: حبیب اله بهرامی - ۱۳۸۸/٩/۱۳

عید سعید غدیرخم مبارک باد

 

نویسنده: حبیب اله بهرامی - ۱۳۸۸/٩/٧

عید سعید قربان مبارک باد

حبیب اله بهرامی
هم نویسنده ام و شاعر و هم روزنامه نگار (دبیر شورای نویسندگان روزنامه های توسعه جنوب و قلم امروز و هفته نامه آستانه پارس در خوزستان) و هم مسوول روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان. به کار روزنامه نگاری و ترویج فرهنگ تعاون عشق می ورزم . این وب به هیچ دستگاه دولتی ، تعاونی و خصوصی و نیز گروه و حزبی وابسته نیست. مطالب و توضیحاتی که در این وب نوشته می شود نظر شخصی این جانب است و لاغیر . این هم تلفن همراه برای ارایه ی پیشنهاد ها و نظرهای شما عزیزان تعاونگر و غیره 09166152178
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :