بچه نفتون
مطالب انتقادی با چاشنی طنز
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: حبیب اله بهرامی - ۱۳۸٤/۸/۱٠

بعضي شركت‌ها اگر چشم نزنم، در حد بانك مركزي هستند! شايد هم گوشت قرباني! بانك مركزي از اين جهت كه پرش پول است! از دلار گرفته تا ريال و چند نقطه! گوشت قرباني هم از آن روي كه نصيب همه اگر نشود، در نهايت نصيب در و همسايه و آشنا و فاميل مي‌شود.

خب، حالا اين بعضي شركت‌ها، كدام هستند؟ شركت‌هاي خصوصي هستند يا تعاوني و يا دولتي؟ البته شركت‌هاي خصوصي را مي‌توان به بانك‌ مركزي تشبيه كرد اما گوشت قرباني نيستند! شركت‌هاي دولتي چطور؟ اين شركت‌ها هم كه بعضي‌هايشان زيان ده هستند و بانك مركزي را خالي كرده اند! تعدادي هم كه وضعشان خوب بوده و يا به بخش‌هاي خصوصي داده شده‌اند و يا دارند به كاركنان شان حال مي‌دهند. يعني هواي جيب‌ كاركنان شان را دارند و به جيب‌هايشان حال و يا هال كه چه عرض كنم، پذيرايي هم مي‌دهند!

تنها مي‌ماند شركت‌هاي تعاوني كه مردمي هستند و خيلي هم از آنها انتظار دارند، به خصوص اعضاي آن‌ها. از جمله شركت‌هايي كه اعضاي بسياري دارند و يك عده و يا دستگاه‌هايي فكر مي‌كنند بانك مركزي هستند و يا گوشت قرباني و بايد هر كدام گوشه‌اي از ‌آن را بگيرند و بكشند، همين شركت‌هاي تعاوني مرزنشينان هستند كه يك سهميه‌ي ارزي به آنها اختصاص مي‌دهند كه صادرات كنند و در ازاي آن واردات داشته باشند، اما مگر بعضي دستگاه‌ها مثل اداره ماليات، گمرك و سازمان حمايت از مصرف كنندگان و تعاون و چندنقطه و بعضي از دستگاه‌ها، اين بانك مركزي، ببخشيد، بعضي از دستگاه‌ها اين گوشت قرباني، باز هم ببخشيد، تعاوني هاي مرزنشين‌ را ول يا رها مي‌كنند؟

بايد اين تعاوني‌هاي مرزنشين بشوند گوشت قرباني و گوشه‌هايي از گوشت، ببخشيد، درصد و يا بخشي از كالاها و درآمد و چند نقطه‌ي خود را تقديم كنند. مملكت حساب و كتاب دارد، الكي كه نيست. پس اداره ماليات و عوارض گمركي و عوارض سازمان حمايت و 4 درصد حق آموزش تعاون و كمك به فلان اداره و سازمان و دستگاه يعني كشك ؟!

اين دوره زمانه هر شركتي به خصوص اگر مرزنشين باشد، بايد از هفت خوان رستم بگذرد و آن گاه نفس راحتي بكشد كه ديگر كسي يا دستگاهي سراغ‌اش براي گرفتن انواع عوارض و ماليات و چند نقطه نمي‌رود!

بالاخره اين هم يك جور كاركردن و نان خوردن و زندگي كردن است، كي به كيه!

حبیب اله بهرامی
هم نویسنده ام و شاعر و هم روزنامه نگار (دبیر شورای نویسندگان روزنامه های توسعه جنوب و قلم امروز و هفته نامه آستانه پارس در خوزستان) و هم مسوول روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان. به کار روزنامه نگاری و ترویج فرهنگ تعاون عشق می ورزم . این وب به هیچ دستگاه دولتی ، تعاونی و خصوصی و نیز گروه و حزبی وابسته نیست. مطالب و توضیحاتی که در این وب نوشته می شود نظر شخصی این جانب است و لاغیر . این هم تلفن همراه برای ارایه ی پیشنهاد ها و نظرهای شما عزیزان تعاونگر و غیره 09166152178
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :