بچه نفتون
مطالب انتقادی با چاشنی طنز
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: حبیب اله بهرامی - ۱۳۸٤/۸/۱٠

خودمانيم، هندوانه و نفت، خوب ارتباط حسنه‌اي مي‌توانند داشته باشند! نفت كه از مواد استراتژيك است. هندوانه هم مي‌تواند باشد! حالا اگر استراتژيك نباشد و يك عده ناخن خشكي كنند و آن را جزو كالاها و مواد استراتژيك محسوب نكنند، مشكل خودشان است، ما كه مي‌گوييم هست . قرمز نيست كه هست. به شرط چاقو نيست كه هست، شيرين نيست كه هست، از «هند» نيامده كه آمده! با يك دست نمي‌شود دو هندوانه برداشت كه مي‌شود!

اي بابا! چقدر درباره‌ي هندوانه توضيح مي‌دهيم! لااقل از «خربزه» هم بگوييم! چرا كه پسر عموي هندوانه است و در فصل پاييز آنقدر فت و فراوان مي‌شود كه در بعضي‌ شهرها دانه‌اي 50 تومان به فروش مي‌رسد. البته هندوانه هم دانه‌اي 50 تومان است!

از سوي ديگر اين هندوانه و خربزه كه دو سه ماه پيش، پشت چشم به مردم نازك مي‌كردند، امروز آن قدر بدبخت شده اند كه اگر پيش چشم هم نازك و يا درشت كنند، باز كسي طرفشان نمي رود!

چرا؟ چون فصل عشق با هندوانه و خربزه، تابستان است نه پاييز. در اين فصل كه خوردن هندوانه و خربزه و طالبي حال نمي‌دهد. حتي اگر شب چله بخواهي پاي تلويزيون ماهواره‌اي جناب آقاي كروبي بنشيني و هندوانه نيز بزني بالا!

مي‌گم، ما چرا اين قدر سر به هوا شده‌ايم؟! پس اين ارتباط هندوانه و نفت چطور شد؟!

هيچ طوري نشد. ابتدا خبري در اين خصوص بخوانيم ببينيم دنيا يا استان يا زمين‌ها و يا نفت و كشت و صنعت و جاليز و پاييز دست كيه!

«عضو كميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي تصريح كرد: نخستين برنامه بعد از انتخاب وزير نفت جبران زيان‌هايي است كه شركت نفت، به كشاورزان خوزستاني وارد كرده است.

بعد از انتخاب وزير نفت مهمترين اولويت كاري ما دادن فراخواني است كه در آن از همه كشاورزان و مالكاني كه توسط شركت نفت زيان ديده‌اند، مي‌خواهيم شكايت خود را براي رسيدگي تقديم كنند

خب، به گمانم اين شركت نفت خيلي خيلي به كشاورزان زيان وارد كرده باشد! براي مثال آمده و توي زمين‌هاي كشاورزي چاله، ببخشيد، چاه زده است كه چه طور بشود؟

و يا اينكه جاده كشيده به طرف چاه! و يا زمين كشاورزي را منطقه‌اي نفتي اعلام كرده مثل همين زمين‌هاي منصوري و ديگر زمين‌هايي كه بعدن نفتي يا بنزيني و يا قيري و قيفي اعلام مي‌شوند! البته از آنجا كه شركت نفت پول درست و حسابي ندارد كه به كشاورزان و يا مالكان خانه‌ها و زمين‌ها بدهد، مثل خانه‌هاي مسجدسليماني‌ها كه مدت‌هاي مديدي است شركت نفت نتوانسته پول خانه‌هاي شهروندان مسجدسليماني را بپردازد تا آنها بروند و در جايي سرپناهي براي خود فراهم كنند، بهترين راه اين است كه وزير نفتي انتخاب نشود و همين جور اين وزارتخانه با سرپرست اداره شود تا كشاورزان و مالكان به خواسته‌ها و حق و حقوقشان نرسند! در عوض تا مي‌توانند به كارمندان و كارگرانشان برسند. هرچند كه همين الان هم بسياري از شركت نفتي‌ها چند برابر كارمندان ديگر وزارتخانه‌ها حقوق و مزايا و اضافه كاري و چند نقطه مي‌گيرند! اگر باور نداريد، از استاد قزويني بپرسيد!

اصلن دليلي ندارد كه وزارتخانه‌ها هم مثل هم حقوق بدهند.

به فرض وزارت نفت كه پول دار است به يك كارشناس يك ميليون و 200 هزار تومان حقوق و مزايا و اضافه كاري مي‌دهد اما وزارتي مثل تعاون به كارشناسش بابت حقوق و مزايا و 100 ساعت اضافه‌كاري 300 هزار تومان مي‌پردازد.

خب، از نمايندگان محترم كسي هست كه بيايد و از دولت اصولگراي جناب دكتر احمدي نژاد بپرسد كه يك شهر و دو نرخ، ببخشيد! يك دولت و دو وزارتخانه و دو كارشناس و اين همه اختلاف براي چه؟ آيا بر اين مورد اگر نمي توان نام عدالت(!) را گذاشت، پس چه بايد گفت؟ شايد هم اين مورد عين عشق و آرامش (!)باشد و ما بايد به دولت با اين طرح نظام هماهنگش آفرين و احسنت و بارك او مرحبا بگوييم، نه؟ پس مرسي به دولت. كي به كيه!

بعدالتحرير: راستي ارتباط هندوانه و نفت چطور شد؟

اي بابا! بي‌خيال، هندوانه را مي‌خوريم و آن گاه به نفت فكر مي‌كنيم و منتظر مي‌مانيم ببينيم چه ساعتي پول آن را برايمان مي‌آورند!! ما كه 27 سال صبر كرده‌ايم، چهار سال ديگر هم صبر مي‌كنيم

حبیب اله بهرامی
هم نویسنده ام و شاعر و هم روزنامه نگار (دبیر شورای نویسندگان روزنامه های توسعه جنوب و قلم امروز و هفته نامه آستانه پارس در خوزستان) و هم مسوول روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان. به کار روزنامه نگاری و ترویج فرهنگ تعاون عشق می ورزم . این وب به هیچ دستگاه دولتی ، تعاونی و خصوصی و نیز گروه و حزبی وابسته نیست. مطالب و توضیحاتی که در این وب نوشته می شود نظر شخصی این جانب است و لاغیر . این هم تلفن همراه برای ارایه ی پیشنهاد ها و نظرهای شما عزیزان تعاونگر و غیره 09166152178
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :