بچه نفتون
مطالب انتقادی با چاشنی طنز
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: حبیب اله بهرامی - ۱۳۸٤/۸/۱٢

 

در ارتباط با جمع‌آوري و يا به عبارت بهتر هدايت آب‌هاي سطحي از قديم و نديم يعني از زمان هوخشتره و كمبوجيه و فرورتيش! دعوا بر سر اين بوده كه چه دستگاهي مسوول جمع‌آوري است! منظورم جمع‌آوري آب‌هاي سطحي (حالا مي‌خواهد آب باران باشد و يا هر آبي كه در سطح خيابان‌ها و كوچه پس كوچه‌ها جاري مي‌شود)

در زمان‌هاي قديم، يعني مادها، بلديه‌اي وجود داشت كه خيلي پركار بود. مسوولان اين بلديه معتقد بودند وقتي كه باران مي‌بارد و روي سطح زمين يا خيابان‌ها جاري مي‌شود، اداره‌ي «واتر» يا «ماء» و يا «اَو» و يا «آب» مسوول جمع‌آوري است! اما اين اداره‌ي «واتر» تاكيد داشت كه ما مسووليت تهيه آب و نيز هدايت فاضلاب خانه‌ها را بر عهده داريم و آ‌ب‌هاي سطحي ارتباطي به ما ندارد و اين بلديه ويا دستگاه حوادث غيرمترقبه است كه بايد به فكر هدايت اين آب‌ها باشد.

از آن زمان تاكنون كه بيش از 2500 سال گذشته است، هنوز كه هنوز است اين دستگاه‌ها بر سر هدايت آب‌هاي سطحي اختلاف دارند و هر كدام با استناد به ماده و تبصره سعي مي‌كنند اين امر يا عرض را بر عهده‌ي ديگري بگذارند.

در اين ارتباط «دل گشاد زاده» مي‌خواهد ميانجيگري كند و براي هميشه اين مشكل را كه در اصل مشكل هم نيست و مرحمت است حل كند! «دل گشاد زاده» معتقد است: هدايت و يا جمع‌آوري آب‌هاي باران و سطحي با خود مردم است نه مسوولان عزيز ما. بخصوص مسوولان بلديه.

مسوولان آبفا كه مسووليت تامين آب و هدايت فاضلاب منازل و مردم را بر عهده دارند كه مثل آفتاب ظهر تابستان مشخص است. مسوولان بلديه هم كه وظيفه‌ي نظافت خيابان‌ها را برعهده دارند. نظافت هم كه شامل آت و آشغال و اخ و چند نقطه مي‌‌شود نه آب باران و ديگر آب‌هايي كه نه معلومه از كجا مي‌ريزند توي خيابان!

بنابراين بهترين و پسنديده‌ترين راه آن است كه هنگام بارندگي كه سطح خيابان‌ها را آب و گل و شل و چند نقطه فرا مي‌گيرد، مردم يا از خانه بيرون نيايند و بگذارند آب در خيابان‌ها خشك شود. (حالا بر اثر تابش نور خورشيد و يا رفتن توي مجراي فاضلاب‌ها) آنگاه بيرون بيايند و بروند به كارشان برسند! يا اينكه هنگام بيرون آمدن چكمه بپوشند و شلوارهايشان را توي چكمه كنند! اگر هم چكمه ندارند پاچه‌هاي شلوارهايشان را بالا بزنند و جوراب و كفش‌هايشان را هم درآورند!

البته مواظب باشند توي مجاري فاضلاب كه درپوش‌هاي آنها را يا كش رفته‌اند و يا توسط بلديه چي‌ها برداشته شده‌اند تا آب باران هدايت ! شود، نيفتند كه سر از كارون درمي‌آورند و ممكن است جزو آمار غرق شدگان در كارون به حساب آيند!

البته بعضي از خانم‌ها كه شلوارهاي كوتاه مي‌پوشند و يا پاچه‌هاي شلوارشان هميشه بالا است مشكل ندارند و به راحتي مي‌توانند توي آب‌ها رفت و آمد كنند! چرا كه مده! عده‌اي هم كه از خيس شدن كفش‌ها و جوراب‌ها و پاها و شلوارشان بدشان مي آيد، آن از از آبي كه هر از گاهي با فاضلاب هم آغوش مي شود! همان بهتر كه از خانه بيرون نيايند و يا اگر با ماشين اين ور و آن ور مي‌روند از ماشين پياده نشوند!

با اين اوصاف فكر نكنم مشكل خاصي به وجود آيد! فقط هنگام خشك شدن و يا هدايت! آب‌هاي سطحي، گل و لاي توي خيابان‌ها باقي مي‌ماند كه آن هم توسط پاكبانان بلديه با جاروهاي خرمايي به هوا پراكنده مي‌شود و توي حلق عابرين سواره و يا پياده مي‌رود و مشكلي نيست!! چرا كه اثري از اين خاك‌ها و گل‌هايي كه خشك شده اند ديگر روي آسفالت خيابان‌ها باقي نمي‌ماند! حالا مي‌خواهد هر كجا برود!

بنابراين از دستگاه‌هاي «واترفا» و «بلديه چي» تقاضا داريم كه مسووليت جمع‌آوري و هدايت آب‌هاي سطحي را از اين پس بيندازند به گردن مردم كه گردنشان از مو باريك‌تر است ! مرسي!

حبیب اله بهرامی
هم نویسنده ام و شاعر و هم روزنامه نگار (دبیر شورای نویسندگان روزنامه های توسعه جنوب و قلم امروز و هفته نامه آستانه پارس در خوزستان) و هم مسوول روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان. به کار روزنامه نگاری و ترویج فرهنگ تعاون عشق می ورزم . این وب به هیچ دستگاه دولتی ، تعاونی و خصوصی و نیز گروه و حزبی وابسته نیست. مطالب و توضیحاتی که در این وب نوشته می شود نظر شخصی این جانب است و لاغیر . این هم تلفن همراه برای ارایه ی پیشنهاد ها و نظرهای شما عزیزان تعاونگر و غیره 09166152178
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :