بچه نفتون
مطالب انتقادی با چاشنی طنز
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: حبیب اله بهرامی - ۱۳۸٥/٢/٢

 

کار فرهنگی یا فرنگی؟!

 

نمی دونم چرا گاهی اوقات کار فرهنگی رو با کار فرنگی اشتباه می گیرم! مثل همین کشتی آزاد و فرنگی که بعضی وقت ها با فرهنگی اشتباه می گیرم!

البته نه تنها من که بعضی ها هم مثل من اشتباه می گیرند! چه کنیم دیگه ؟! همش فرق این با اون یه " ه" ناقابله.

خب، حالا هدف از این مقدمه چینی و ژاپنی ! چی بود که ما یا مو یا من اومدم توی وادی فرنگ و فرهنگ؟!

به گمانم یکی از تیترهای همین روزنامه خودمون باشه که به این مورد اشاره کرده! فعلن شما بخونید تا بعد ببینم چه اتفاقی می افته!

" باهنر با حضور در جمع تجمع کنندگان معترض به بدحجابی گفت: کار فرهنگی با گرفتن، زدن و بستن پیش نمی رود."

البته رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ششم نیز با اعتقاد به اینکه نمی توان برای امر به معروف و نهی از منکر، سازمان یا کمیته ی خاصی را تشکیل داد، توسل به زور در برخورد به بد حجابی را از پیش ، شکست خورده دانست.

از سوی دیگر عده ای از نمایندگان مجلس هفتم خواستار برخورد قاطع نیروی انتظامی با پدیده بد حجابی شدند.

خب، تا این جا هر چه خوندید مربوط می شد به کار فرهنگی که اقدامی در این مورد نشده بود.

در عوض کار فرنگی تا دلتون بخواد انجام شده بید!

از ماهواره بگیر تا اینترنت و همین تلویزیون خودمان که خوشبختانه یا بدبختانه ! در دامن زدن به کار فرنگی و ایجاد شور و اشتیاق برای رفتن به این سو و سمت ید طولا و مهارت خاص و  عام دارد! به نظر من – که هیچ کس هم نظر مرا نخواسته!- می گویم: بد حجابی به این نیست که روسری زن یا دختری کمی عقب رفته و جلوی موهایش نمایان شده باشد، چرا که از ابتدای پیروزی انقلاب تا کنون از این موارد زیاد بوده، منتها کم یا زیاد بودنش هم به عملکرد ما بر می گردد و هم به عملکرد فرنگی ها که در این ارتباط تلاش زیادی از خودشان به عمل آورده اند.

خب، ما چه کرده ایم؟! چه چیزی به مردممان داده ایم که حالا از آن ها انتظار داریم به آن چیزهایی که ارایه نکرده ایم، عمل کنند؟!

من کاری به تهران ندارم، که چقدر بد حجاب دارد و چگونه باید با آن ها برخورد کرد. بد حجابی ، درجات مختلفی دارد. با هر طیفی می توان یک جور برخورد و یا به عبارت بهتر، آن طيف را

راهنمایی و ارشاد کرد. البته بهترین راه آن، ارایه کار فرهنگی آن هم با استفاده از ابزار های رسانه های جمعی به ویژه تلویزیون است.

حتا آن عده ی اندکی که دوست دارند انگشت نما شوند و با وضع ناجوری به میان عامه مردم می آیند را می توان به راه درست راهنمایی کرد.

هیچ کس دوست ندارد که برایش دردسر درست شود. منتها بعضی، حدود و مرز ارزش های انسانی و اسلامی را گم می کنند و تصور می کنند آن چه که انجام می دهند اشکالی ندارد!

باید در این زمینه کارهای زیادی انجام شود. البته نه شعاری باشد و رنگ تحمیل به خود بگیرد که باعث گریز شود. باید زمینه های لازم را که باعث ایجاد شور و شوق می شود فراهم کرد.

متاسفانه نه تنها کار بخصوصی برای فرهنگ سازی وتوسعه ی ارزش های اسلامی انجام نشده که اقدامات شعاری و نا پخته ی بازدارنده مارا از رسیدن به اهدافمان دورتر می کند.

بنابراین، ضروری است به جای بگیر و ببند های بی فایده که تاثیر سو هم خواهد گذاشت، بیاییم، ابتدا کار فرهنگی کنیم نه فرنگی! چون، مسایل سلبی و ایجابی خود در کار فرهنگی مستترند.

به هر روی از ما گفتن بود. همین. یک دفعه نگویید بچه نفتون مخالف حجاب یا دگم و چند نقطه است!  

حبیب اله بهرامی
هم نویسنده ام و شاعر و هم روزنامه نگار (دبیر شورای نویسندگان روزنامه های توسعه جنوب و قلم امروز و هفته نامه آستانه پارس در خوزستان) و هم مسوول روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان. به کار روزنامه نگاری و ترویج فرهنگ تعاون عشق می ورزم . این وب به هیچ دستگاه دولتی ، تعاونی و خصوصی و نیز گروه و حزبی وابسته نیست. مطالب و توضیحاتی که در این وب نوشته می شود نظر شخصی این جانب است و لاغیر . این هم تلفن همراه برای ارایه ی پیشنهاد ها و نظرهای شما عزیزان تعاونگر و غیره 09166152178
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :