بچه نفتون
مطالب انتقادی با چاشنی طنز
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: حبیب اله بهرامی - ۱۳۸٦/٩/٢٤
مشکلات شهر نفتی مسجد سلیمان
در پی اعزام هیأت ویژه‌ای از سازمان بازرسی کل کشور در فروردین ماه سال جاری به شهرستان مسجدسلیمان، این هیأت با ارائه گزارشی، وضعیت عمومی و مشکلات این شهرستان و دستگاه‌های اجرایی آن را بررسی کرد..

 این هیأت که متشکل از کارشناسانی از حوزه‌های صنعت نفت، محیط‌زیست، بهداشت و درمان، نظامی و امنیتی، عمران و شهرسازی و صنایع بود، علاوه بر بررسی معضلات و مشکلات مسجدسلیمان، نقاط مثبت عملکرد دستگاه‌ها را نیز مورد توجه قرارداد. در ادامه، خلاصه‌ای از نتایج به دست آمده از سه حوزه مشکلات موجود، اقدامات مورد نیاز و نیز عملکرد مثبت برخی دستگاه‌ها، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

مشکلات و محدودیت‌ها:

در گزارش سازمان بازرسی کل کشور، در قسمت بررسی موانع و مشکلات شهرستان مسجدسلیمان آمده است: نشتی نفت و گاز در مناطق مسکونی شهر، کمبود شدید آب شرب شهری، کمبود اعتبارات برای سامان‌دهی شبکه برق، کمبود شدید کادر پزشکی متخصص، کمبود مراکز پاراکلینیکی و تجهیزات بیمارستانی و آزمایشگاهی، جاری بودن فاضلاب در سطح زمین و رودخانه‌های شهر، نگهداری موقت و عدم جمع‌آوری و دفع مواد جامد(زباله) توسط شهرداری، تراکم جمع کثیری از زندانیان در فضای بسیار محدود و نامناسب زندان شهر، کمبود ناوگان حمل و نقل درون شهری، کمبود فضاهای فرهنگی و فقدان زیرساخت‌های لازم برای استقرار واحدهای صنعتی و معدنی(با توجه به وابستگی دیرینه این شهرستان به شرکت نفت)، از جمله مشکلات موجود در این منطقه می‌باشد.

همچنین فرسوده بودن و شکستگی شبکه‌های انتقال آب شهری، بدهی شرکت‌های دولتی به اداره برق شهرستان، مکانیزه نبودن سیستم وصول مالیات، فرسوده بودن ساختمان‌های ادارات بهزیستی، ثبت احوال، هلال‌احمر و کار و امور اجتماعی و عدم وجود اعتبارات عمرانی برای این سازمان‌ها، کمبود اعتبارات شهری و عدم توانایی شهرداری در پرداخت بدهی به اشخاص حقیقی و حقوقی، فرسودگی ساختمان بیمارستان امام‌خمینی‌(ره) و عدم برخورداری این بیمارستان از بخش‌های (ICU, POST CU, NICU)، و نیز عدم اقدام عملی در واگذاری 700 واحد مسکونی هوانیروز به مردم، از عمده مشکلات شهر مسجد سلیمان گزارش شده‌است.

 موارد ضروری جهت تسریع دراقدام:

سازمان بازرسی کل کشور در گزارش خود، به مواردی که اقدام فوری در مورد آنها ضرورت دارد اشاره نموده و آورده است: تسریع در تهیه طرح تفصیلی مسجدسلیمان با اولویت تخلیه مناطق آلوده، شروع فعالیت اجرایی کمیته انتقال 5000 واحد مسکونی از مناطق آلوده شده به مواد نشتی نفت و گاز، تسریع در واگذاری منازل مسکونی سازمانی غیر قابل استفاده شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مسجد سلیمان به ساکنان محلی، انعقاد قرارداد با پیمانکار توسعه میدان نفتی مسجدسلیمان و شروع عملیات اجرایی، لزوم توجه جدی وزارت آموزش و پرورش به احداث مدارس مورد نیاز این شهرستان، ضرورت ایجاد شبکه جمع‌آوری و انتقال فاضلاب وتصفیه بیولوژیکی آن، احداث مکانی مناسب برای زندان شهر، برنامه‌ریزی و اجرای کامل طرح جمع‌آوری و حمل و دفن زباله‌، دایر نمودن شعبات مستقل برای برخی ادارات نظیر ثبت احوال و تأمین اجتماعی برای شهر‌های اطراف مسجد سلیمان، اعمال امتیازات انگیزشی و جذب نیروهای مورد نیاز برای شبکه بهداشت و درمان و سایر ادارات، رسیدگی به وضعیت شهرک‌های صنعتی، تسریع در شروع عملیات اجرایی طرح‌های بلاتکلیف(نظیر پتروشیمی، کارخانه آلومینیوم و ساخت نیروگاه 500 مگاواتی) و تسریع در پروژه واگذاری 192 واحدی مربوط به تعاونی مسکن فرهنگیان، از جمله مواردی است که اقدام فوری در مورد آنها تأکید شده است.

اشاره به عملکرد مثبت دستگاه‌ها:

در گزارش بازرسان سازمان بازرسی کل کشور علاوه به بررسی مشکلات و معضلات شهر مسجدسلیمان، به فعالیت‌ها و اقدامات مثبت برخی دستگاه‌ها (که علیرغم کمبود امکانات دارای عملکرد مطلوبی بودند) اشاره شده و آمده است: اقدام موثر شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مسجدسلیمان در بازسازی و احداث مدارس و مجتمع ورزشی و نیز طراحی و اجرای پروژه‌های عمرانی شهرستان و همین‌طور فعالیت‌های مفید و موثر پرسنل دلسوز شبکه بهداشت و درمان و بهداشت محیط مسجدسلیمان (با توجه به گستردگی محرومیت و کمبود امکانات)، از نکات برجسته و شایسته تقدیر می‌باشد.

شایان ذکر است، سازمان بازرسی کل کشور با ارسال گزارش مشکلات و محرومیت‌های فراگیر شهرستان مسجدسلیمان به مسئولان عالی نظام و ریاست محترم جمهوری، خواستار تأکید ویژه رئیس جمهور محترم به دستگاه‌های اجرایی جهت رفع محرومیت و رسیدگی فوری به مشکلات اولین شهر نفتی خاورمیانه شده است.

شهرستان مسجدسلیمان در فاصله 125 کیلومتری شهر اهواز واقع گردیده و با فوران اولین چاه نفت خاورمیانه در پنجم خرداد 1287 هجری‌شمسی تأثیرات گسترده‌ای در تاریخ اقتصادی و اجتماعی ایران و جهان داشته است.
حبیب اله بهرامی
هم نویسنده ام و شاعر و هم روزنامه نگار (دبیر شورای نویسندگان روزنامه های توسعه جنوب و قلم امروز و هفته نامه آستانه پارس در خوزستان) و هم مسوول روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان. به کار روزنامه نگاری و ترویج فرهنگ تعاون عشق می ورزم . این وب به هیچ دستگاه دولتی ، تعاونی و خصوصی و نیز گروه و حزبی وابسته نیست. مطالب و توضیحاتی که در این وب نوشته می شود نظر شخصی این جانب است و لاغیر . این هم تلفن همراه برای ارایه ی پیشنهاد ها و نظرهای شما عزیزان تعاونگر و غیره 09166152178
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :