بچه نفتون
مطالب انتقادی با چاشنی طنز
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: حبیب اله بهرامی - ۱۳۸٦/۱٢/۸

بلایی که به خیر ...

نقش و اهمیت مطبوعات در اطلاع رسانی و ارتقای سطح فرهنگی جامعه از سوی مسوولان همواره مورد تاکید قرار گرفته و تضعیف آن ها در راستای اهداف دشمنان قسم خورده نظام بوده و هست .

مطبوعات ، بخصوص نشریه های استانی - که بیش ترین سهم را در خنثی سازی توطئه های دشمنان انقلاب اسلامی داشته اند ، امروزه بیش از پیش مورد بی مهری قرار گرفته اند ، به طوری که در حرکتی نسنجیده ، تعطیلی خود را در پایان سال مشاهده می کنند و عیدی خود را از دست مسوولان می گیرند !!

مطبوعات برای فرهنگ سازی و اطلاع رسانی صحیح ، دست یاری به سوی خدمتگزاران نظام دراز کرده ، بخشی از وظایف آن ها را مشتاقانه پذیرفته اند و تا کنون نیز توانسته اند به درستی ایفای نقش کنند .

چندی پیش ، شهردار اهواز در اقدامی به ظاهر سیاسی با ارسال نامه ای ، روابط عمومی دستگاه متبوع خود را از دادن هرگونه آگهی مناقصه، مزایده و ... به هفته نامه های استانی برحذر داشت.
نجفی در این نامه به ماده 13 فراخوان مناقصه که در بند (ب) اعلام می دارد: (فراخوان مناقصه عمومی باید به تشخیص مناقصه گزار از دو تا سه نوبت حداقل در یکی از روزنامه های کثیرالانتشار کشوری یا استانی مربوط منتشرگردد) استناد کرده است. در حالی که در زیر بند (ب) یعنی بند (ج) آمده است: (مناقصه گزار می تواند علاوه بر موارد مذکور در بند (ب) این ماده از طریق سایر رسانه های گروهی و رسانه های ارتباط جمعی یا شبکه های اطلاع رسانی نیز فراخوان را منتشر نماید)

آن چه مسلم است ، مستندات قانونی در قانون مناقصات و نیز آیین نامه های معاملات شهرداری ها برای اعطای آگهی به سایر مطبوعات از جمله هفته نامه ها وجود داشته و هیچ گونه منع قانونی برای درج آگهی در آن ها نیست .
حیدر نجفی که مدت کوتاهی است بر مسند شهرداری اهواز تکیه زده، این حرکت را هنگامی اتخاذ کرده است که استان درگیر یکی از حساس ترین و بزرگترین انتخابات نظام جمهوری اسلامی ایران است. آن هم انتخابات مجلس، مجلسی که به فرموده امام راحل (ره) در رأس امور است و مسوولان محترم باید بستر حضور یکپارچه و منسجم مردم را در پای صندوق های رأی فراهم کنند.
بستری که نیازمند دقت نظر، تلاش و سیاست های مدبرانه مسوولان در فراهم کردن آن برای حمایت مردم است. مسوولانی که همواره باید خدمتگزار مردم باشند و برای به صحنه کشاندن آنها در صحنه های دفاع از ارزش های نطام از هیچ گونه کوششی دریغ نکنند. هرچند که مردم همیشه در صحنه و انقلابی ما تاکنون در صحنه های حساس کشور حضور یافته و نظام و کشور را یاری کرده اند.
با این اوصاف، شهردار اهواز که باید در جهت تشویق، حمایت و دلگرمی مطبوعات به انجام امور فرهنگی برای به صحنه کشاندن مردم در انتخابات تلاش کند، در حرکتی نسنجیده و حساس نسبت به قطع آگهی هایی که حق مطبوعات محلی از جمله هفته نامه ها است- اقدام می کند؟!
شهردار اهواز از این اقدام نسنجیده و شاید سیاسی چه منظوری دارد و چرا می خواهد تنها منبع درآمدی مطبوعات محلی را قطع کند ؟ مطبوعاتی که هم اکنون  دچار مشکلات فراوانی بوده و این عمل تیر خلاصی برای آن ها خواهد بود . و قطعن به حذف آن ها از صحنه فرهنگی جامعه خواهد انجامید . این عمل بیش از پیش دشمنان قسم خورده ی این انقلاب را - که تمام تلاششان برای کم رنگ کردن انتخابات است - خوشنود خواهد ساخت و صحنه را نیز برای تبلیغات سو آنان هموار خواهد ساخت .  

البته در این مورد اعضای شورای شهر، این نمایندگان واقعی مردم اهواز با تشکیل جلسه های مختلف و به چالش کشاندن شهردار که در حقیقت باید مجری مصوبه های شورا باشد- تلاش های مثمر ثمری برای آگاهی شهردار از آیین نامه ها و معاملات شهرداری و نیز ماده ها و تبصره های فراخوان مناقصه و دیگر آگهی ها انجام داده اند که جای قدردانی دارد، اما نگارنده از اقدام نسنجیده شهردار اهواز در وضعیت حساس کنونی که دشمنان در تلاش هستند تا حضور مردم را پای صندوق های رأی کم رنگ کنند، در تعجبم! شهرداری که پیش از این معاون عمرانی فرماندار اهواز بوده است و باید به اوضاع و احوال سیاسی و فرهنگی استان- که امروزه از حساسیت زیادی برخوردار است- آشنا باشد،  تصمیمی اتخاذ می کند و سنگی جلوی پای مطبوعات پرتاب می کند که برداشتن آن تنها از عهده اعضای محترم شورای اسلامی شهر برمی آید.
بی شک اقدام به موقع و درایت شورای اسلامی شهر اهواز برای جلوگیری از تبلیغات این تصمیم نسنجیده می تواند فضای باز سیاسی استان را - که احتمال می رود دچار چالش شود - برهاند .  آن هم، هفته نامه های استانی که نقش بسیاری در اطلاع رسانی، آگاهی و تنویر افکار عمومی دارند و نیز تمام توان خود را برای حضور بی شمار مردم پای صندوق های رأی به کار گرفته و می گیرند. اما استمرار چنین موضوعی - که به حذف مطبوعات محلی منجر می شود - خواسته ی مسوولان دلسوخته ی این انقلاب نخواهد بود . 

 مطمئناً شهردار اهواز نیز از پیامدهای این حرکت  دشمنان خرسند نیست ، لذا انتظار می رود با تصمیمی عاجل ، مثل سابق ، برای تقویت مطبوعات محلی - که شهرداری را در انجام وظایفش یاری رسانده اند - گام بردارد .

حبیب اله بهرامی
هم نویسنده ام و شاعر و هم روزنامه نگار (دبیر شورای نویسندگان روزنامه های توسعه جنوب و قلم امروز و هفته نامه آستانه پارس در خوزستان) و هم مسوول روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان. به کار روزنامه نگاری و ترویج فرهنگ تعاون عشق می ورزم . این وب به هیچ دستگاه دولتی ، تعاونی و خصوصی و نیز گروه و حزبی وابسته نیست. مطالب و توضیحاتی که در این وب نوشته می شود نظر شخصی این جانب است و لاغیر . این هم تلفن همراه برای ارایه ی پیشنهاد ها و نظرهای شما عزیزان تعاونگر و غیره 09166152178
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :