بچه نفتون
مطالب انتقادی با چاشنی طنز
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: حبیب اله بهرامی - ۱۳۸۸/۸/۱۳

برای آفرینش مضمون‌های تازه زبان هنجار باید فراهنجار شود

یک شاعر گفت: برای آفرینش مضمون‌های تازه و بدیع زبان هنجار و روزمره باید برجسته و فراهنجار شود.

حبیب‌الله بهرامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان اظهار کرد: ادبیات معاصر خواهی نخواهی به اوضاع و احوال زمان و شرایط حاکم بر جهان و کشور و جامعه و زندگی چشم دوخته است و در تلاش است که با اعتلای لفظ و نکته‌یابی و همراه با تخیل و تمثیل تشخیص و نیز همراه با حادثه و نیز صنعت حسن تعلیل مضمون‌های بکر و تازه‌ای بیافریند که از سویی کلیشه‌ای نباشند و از سوی دیگر جذاب و تاثیرگذار باشند.

وی با اشاره به این مطلب که مضمون‌سازی و یافتن نکات ظریف و باریک در سرایش شعر یکی از ویژگی‌های ناب شاعران مجرب است، افزود: اگر شعر از خانه دل با صفا و ساده‌ خود نیز بیرون رود و شاعر را به وادی سنگ و کلوخ مضمون‌های عجیب و غریب و تصورهای مبهم و پیچیده و درهم تنیده و گره خورده‌ای ببرد که حتی با دندان عقل هم این گره‌ها گشوده نشود، ره به جایی نخواهد برد و شعر شاعر خاصیتی نخواهد داشت و همچون سنگی بی‌مصرف در گوشه‌ای خاک خواهد خورد.

او ادامه داد: از سوی دیگر در ادبیات معاصر همواره نکته‌سنجی، نکته‌گویی و مضمون‌های تازه و بکر که معمولا به گل‌ها و گلوله‌های جنگ، صلح، عشق، عرفان، سیاست، اجتماع و فرهنگ چشم دوخته‌اند وجود دارد چراکه شاعر از کلام غیرمستقیم که به چاشنی حادثه هیجان، شور و التهاب مجهز باشد، استفاده می‌کند تا نفوذ کلام خود را بیش‌تر کند.

بهرامی معتقد است: یک شاعر واقعی و خلاق و مستعد هیچ‌گاه روی ادبیات و مضمون‌های گذشته پا نمی‌گذارد. در عوض با الهام و نگاه به این مضمون‌ها است که سعی در کشف مضمون‌های تازه دارد؛ مضمون‌هایی که تاکنون به دست نیامده و به چشم و گوش هم نرسیده است. البته نه مضمون‌هایی که لفظ از کلام فصیح بی‌نصیب است و از بلاغت زبان نیز تهی و از سویی مبالغه‌آمیز و خالی از نکته‌سنجی، نکته‌یابی و نازک‌بینی است.

این شاعر خاطرنشان کرد: در ادبیات معاصر زبان هنجار و روزمره و کلیشه‌ای گذشتگان باید به زبانی نو برجسته و فراهنجار تبدیل شوند تا مضمون‌های بدیع، زیبا، جذاب و دل‌نشین آفریده شود.

حبیب اله بهرامی
هم نویسنده ام و شاعر و هم روزنامه نگار (دبیر شورای نویسندگان روزنامه های توسعه جنوب و قلم امروز و هفته نامه آستانه پارس در خوزستان) و هم مسوول روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان. به کار روزنامه نگاری و ترویج فرهنگ تعاون عشق می ورزم . این وب به هیچ دستگاه دولتی ، تعاونی و خصوصی و نیز گروه و حزبی وابسته نیست. مطالب و توضیحاتی که در این وب نوشته می شود نظر شخصی این جانب است و لاغیر . این هم تلفن همراه برای ارایه ی پیشنهاد ها و نظرهای شما عزیزان تعاونگر و غیره 09166152178
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :