بچه نفتون
مطالب انتقادی با چاشنی طنز
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: حبیب اله بهرامی - ۱۳۸٩/٧/۱٢

بازاریان از قافله عقب نمانند!!

در پی وعده های مسوولان امور اقتصادی کشور در خصوص واریز یارانه نقدی به حساب سرپرستان خانوار، بلیت هواپیما هم تکانی خورد و خود را بالا کشید! به گونه ای که رییس سازمان هواپیمایی کشوری در بخشنامه‌ای به شرکت‌های هواپیمایی داخلی دستور افزایش 30 درصدی قیمت بلیت هواپیما را از 15 مهرماه جاری صادر کرد.

از سوی دیگر، بلیت قطار نیز ارزش و ابهت پیدا کرد و از بلیت هواپیما جلو زد و سرپرست نمایندگی رجا در خوزستان را وادار به اعتراف کرد: "قیمت بلیت قطارهای بخش خصوصی از یازدهم مهرماه افزایش یافت."

حسین خیبر در گفت‌وگو با ایسنا خوزستان با بیان این مطلب اظهار کرد: "قیمت بلیت قطار مسافربری 6 تخته‌ی محور خرمشهر تهران از 12 هزار تومان به 17 هزار تومان و بهای بلیت قطار محور اهواز مشهد از 19 هزار تومان به 26 هزار تومان افزایش یافته است."

خیبر خاطرنشان کرد: "افزایش قیمت بلیت ، ناشی از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه است و تنها شامل قطارهای بخش خصوصی می‌شود."

خیلی جالب است. هنوز طرح هدفمند کردن یارانه اجرا نشده و چیزی دست مردم نیامده است، اما مسوولان خدمتگزار مردم، بلیت هواپیمایی را 30 درصد و بلیت قطار را بیش از 40 درصد افزایش داده اند!

البته این موارد از نتایج سحر است و ما هنوز ابتدای راه هستیم و تا نشان دادن فیلم اصلی- که همان گران شدن و سیر صعودی پیدا کردن دیگر کالاها و خدمات مورد استفاده ی مردم همیشه در صحنه های انقلاب و ایثارگر و فداکار کشور است- وقت بسیاری داریم و آگهی ها و آگاهی ها و نیز راه های نپیوده ای پیش روی مان است که باید ببینیم و بشنویم و حال کنیم!!

بهترین راه این است که ما قشر آسیب پذیر و حقوق اندک بگیر و بخور و نمیر فکر مسافرت با هواپیما و قطار را از سر بدر کنیم و اصلن به سفر نرویم و ضرب المثل:" بسیار سفر باید تا پخته شود خامی" را نیز از سر بدر کنیم.

چه مفهومی دارد که ما آدم های ندار و کم درآمد بخواهیم مثل خواص و افراد پر درآمد -که پول شان از پارو که چه عرض کنم از هواپیما بالا می رود-  به سیر و سیاحت برویم و عشق کنیم؟! باید یک فرقی بین ما و خواص وجود داشته باشد!!

آن ها پول و پله و پارتی و پست و مقام داشتند و دارند و ما نداریم .

در حقیقت، ما نه این چیزها را داشتیم و داریم و نه روی رفتن به سمت این چیزها را.

آن ها در زمان دانش آموزی اعتقاد داشتند که ثروت بهتر از علم است و حالا دارند با ثروت شان حال می کنند و ما این اعتقاد را نداشتیم و حالا داریم به مدارک مان که در قفسه کتابخانه ی مان دارد گرد و خاک می خورد نگاه می کنیم و حالش را می بریم(!)

اگر هم اکنون که در حال نوشتن این مطلب هستم، نرخ کرایه تاکسی ها و اتوبوس ها و مینی بوس ها و درشکه چی ها هم گران شد، برای رفتن بر سر کار و یا آمدن به خانه، مجبوریم به گز کردن استریت آن هم با پای پیاده! هر چند که پیاده روی نوعی ورزش است و برای سلامتی مفید، آن هم در هوایی شرجی و دم کرده و هکذا گرد و غباری!

گفتنی است: در این دور و زمانه، برخی لباس نان به نرخ روز خوری را پیشه کردند و با استفاده از بند پارتی خود را بالا کشیدند و دارند ریاست و مدیریت می کنند و برای خود خانی و کدخدایی شدند و ما که نه نانی برای خوردن داشتیم و نه چیز دیگری که به آن متصل شویم و از همه مهم تر نه اعتقادی به این کارها داشتیم، به صنف رعیت نیز نتوانستیم در بیاییم تا بتوانیم گلیم پاره ی خویش را از آب غیر گل آلود بیرون بکشیم!

با این حال، حالا حالا انتظار می کشیم تا ببینیم دیگر اجناس و کالاها و خدمات کی و چه گونه پر می کشند و از دسترس ما که چه عرض کنم از دسترس آنانی که دست به دهانشان می رسید، خارج می شوند!

البته ، با اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها که با سیر صعودی قیمت ها نیز همراه و همگام خواهد بود، یارانه های نقدی را که به حساب مان واریز می شود، بیرون می آوریم و می بریم در بازار و نشان کاسب و مغازه دار و صاحبان حرف و خدمات می دهیم تا دهانشان از تعجب باز بماند و یک مرتبه یاد بیل گیتس و راکفلر و شهرام جزایری و دیگر ثروتمندان جهان و ایران بیفتند و دعا کنند که ای کاش جای ما می بودند!!

به هر روی، انتظار داریم که صاحبان حرف و مشاغل و خدمات تا طرح هدفمند کردن یارانه ها به اجرا در نیامده، مثل شرکت های هواپیمایی و قطار، قیمت اجناس و کالا ها و خدمات خود را گران کنند تا از قافله گرانی- که مدتی است زنگ آن در کشور به صدا درآمده است- عقب نیفتند و خدای ناکرده کسی آن ها را عقب افتاده یا عقب مانده خطاب نکند!! مرسی...

حبیب اله بهرامی
هم نویسنده ام و شاعر و هم روزنامه نگار (دبیر شورای نویسندگان روزنامه های توسعه جنوب و قلم امروز و هفته نامه آستانه پارس در خوزستان) و هم مسوول روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان. به کار روزنامه نگاری و ترویج فرهنگ تعاون عشق می ورزم . این وب به هیچ دستگاه دولتی ، تعاونی و خصوصی و نیز گروه و حزبی وابسته نیست. مطالب و توضیحاتی که در این وب نوشته می شود نظر شخصی این جانب است و لاغیر . این هم تلفن همراه برای ارایه ی پیشنهاد ها و نظرهای شما عزیزان تعاونگر و غیره 09166152178
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :