بچه نفتون
مطالب انتقادی با چاشنی طنز
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: حبیب اله بهرامی - ۱۳۸٤/٥/٦

اين مايه حيات، يعني آب هم شده يك مسأله لاينحل!! بابا! آب ديگه چيه كه ما بايد تشنه لبان گرد جهان بگرديم؟! در حالي كه آب در كوزه وجود دارد! در حالي كه آب در حال جاري شدن به سمت باغات پسته رفسنجان است! در تعجبم كه اين شركت هاي آب و فاضلاب از جمله همين آبفاي استان از قطعي آب در شهرستان هاي مختلف داد سخن سر مي دهد، در حالي كه به راحتي مي تواند برود و فرضن از همين باغات پسته رفسنجان آب بردارد و بدهد به شهروندان. همين شهرونداني كه هم پول آب مي دهند و هم پول فاضلاب! يعني همان قدر كه پول آب مي دهند، پول فاضلاب هم مي دهند. در صورتي كه آبي كه توي فاضلاب ها مي رود كمتر از آب مصرفي شهروندان است.

اي بابا! اين آب هم شد مسأله كه ما وقت خودمان را پاي آن هدر بدهيم؟! اصلن آبي كه توي كوزه است در دسترس ما كه نيست. اگر هم باشد آب معدني است! اگرچه بچه نفتون- كه عمري مزه ي تشنگي را چشيده و متخصص در امور آبي و تشنگي و چند نقطه شده است- عقيده دارد كه دست اندركاران شركت آب و فاضلاب خوزستان كه هر از چندگاهي از قطعي آب در شهرستان هاي مختلف استان خبر مي دهند، از جمله قطع 6 ساعته آب در 3 بخش آبادان آن هم در تاريخ سه شنبه يعني ديروز، نبايد آب بنوشند! البته در همين مدتي كه شهرستاني ها آب ندارند! اما مگر مي شود؟! پس اين همشهريان ما يعني مسجدسليماني ها چه كار كنند كه هر 24 ساعت تنها دو ساعت آب شرب در لوله هاي آب منازلشان شرشر مي كند!؟

تازه از اين ها گذشته، هفتكلي هاي عزيز ديگر چه آبي به سر و صورتشان بزنند؟! در حالي كه مدير آبفاي هفتكل گفته است: «در صورت تأمين اعتبار و اجراي طرح جامع آبرساني، امكان تأمين آب هفتكل و بخشي از رامهرمز تا افق 25 ساله آينده فراهم مي شوديعني 5 سال بعد از همين برنامه 20 ساله دولتمان!

حتمن اگر طرح جامع آبرساني اجرا نشود بايد تا 40-50 و يا صد سال آينده منتظر تأمين آب شرب اين مناطق بود!

بچه نفتون همچنين معتقد است: بايد براي سلامتي مسوولان آبفاي استان به خاطر الطاف بيكرانشان به هفتكلي ها و نيز مسجدسليماني‌ها و از سوي ديگر خرمشهري ها و آباداني ها و ديگر مناطقي كه با كمبود آب شرب مواجه اند، اسپند دود كرد تا يك مرتبه چشم نخورند و خداي ناكرده وضع اين مناطق از نظر تأمين آب خراب نشود! (ابته اگر اسپند نبود مي‌توان از زغال و يا چوب تر استفاده كرد. كي به كيه!)

چرا كه اين جور كه ما تحقيق و تفحص و تجسس و تحسن و چند نقطه كرده ايم، در تمامي كشورها و شهرهاي پيشرفته جهان حتي در كرات آسماني و نيست در جهان ها تأمين آب شرب مردم 200-300 سال طول مي كشد يعني تا افق 200-300 سال آينده! اما آب هفتكل تا افق 25 سال آينده خيلي خوب است و بايد بنده يعني بچه نفتون از همين تريبون مراتب تشكر و قدرداني خود را از بذل توجه مسوولان وزارت نيرو به خصوص جناب حبيب ا... خان بي طرف و ديگر مسوولان از جمله آبفاي خوزستان ابراز بدارم و بگويم: بي طرف! دوستت داريم. چند نقطه ها دوستتان داريم.

اي بابا!

لب هايمان خشك شده و باز نمي شود كه كلمه ي دوستم داري من بيشتر و يا خاطر خواهي من بيشتر يا كمتر را ادا كنيم! آقا جان عزيزانتان يك كمي آب برسانيد، تشنگي مرديم. هلاكابيديم! آب معدني باشد چه بهتر!

اي بابا!

باز هم كه كسي نيست بگويد: كي به كيه و خودمان باد بگوييم!

حبیب اله بهرامی
هم نویسنده ام و شاعر و هم روزنامه نگار (دبیر شورای نویسندگان روزنامه های توسعه جنوب و قلم امروز و هفته نامه آستانه پارس در خوزستان) و هم مسوول روابط عمومی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان. به کار روزنامه نگاری و ترویج فرهنگ تعاون عشق می ورزم . این وب به هیچ دستگاه دولتی ، تعاونی و خصوصی و نیز گروه و حزبی وابسته نیست. مطالب و توضیحاتی که در این وب نوشته می شود نظر شخصی این جانب است و لاغیر . این هم تلفن همراه برای ارایه ی پیشنهاد ها و نظرهای شما عزیزان تعاونگر و غیره 09166152178
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
دوستان من:
کدهای اضافی کاربر :